data

Najrýchlejšie rastúce fashion eshopy

Analyzovali sme najvýkonnejšie slovenské fashion eshopy na slovenskom Instagrame a pozreli sme sa, ktoré rástli najrýchlejšie z pohľadu počtu followerov. Bližšie sme sa venovali prvej trojke a skúmali dôvody, ktoré stoja za ich úspechmi pri budovaní followerskej základne.

Práve počet followerov je jednou zo základných metrík, ktoré posudzujeme pri výkonnosti každého Instagramového profilu, keďže udáva, aká veľká je primárna cieľová skupina, ktorá sleduje komunikáciu daného profilu. Počet followerov je tak dôležitou metrikou, ktorá indikuje aj obchodnú výkonnosť a dôveryhodnosť eshopu. Rovnica je jednoduchá, ak chcete, aby vám na Instagrame rástli tržby, musíte v prvom rade rozšíriť počet sympatizantov, ktorí vás sledujú. Ako sa s touto výzvou popasovala prvá trojka eshopov, uvidíte nižšie.

Ako sme identifikovali rastúce eshopy?

Na slovenskom Instagrame monitorujeme viac ako 50 tis. profilov. Aby sme identifikovali najrýchlejšie rastúce fashion eshopy, potrebovali sme vybrať tie profily, ktoré sa venujú móde a nejedná sa o influencerské, komunitné alebo mediálne profily. Zvolili sme preto nasledovnú metodológiu:

 • Typ profilu: Company - vybrali sme tie profily, ktoré patria spoločnostiam
 • Obsah profilov: Fashion - významná časť obsahu profilov je venovaná móde
 • Veľkosť vzorky: z týchto profilov sme vybrali 100 najväčších, podľa počtu followerov
 • Poradie: najväčšie profily sme zoradili podľa veľkosti nárastu followerskej základne
 • Analyzované obdobie: September 2021 - August 2022

Ako sa darilo najrýchlejšie rastúcim eshopom?

Najviac followerov získali eshopy s obuvou a okuliarmi

blog

Najvyšší prírastok followerov za 12 mesiacov dosiahol obchod s obuvou @furmenta a progresívne fashion eshopy @belenka_barefoot a @eyerim.eyewear.

Dostali sa až do top 10 slovenských fashion eshopov

Najrýchlejšie rastúce eshopy sa dostali až do top 10 slovenských fashion eshopov podľa počtu followerov. Samotný počet followerov je však iba predpoklad úspechu. Nemenej dôležitý je ich engagement.

blog

Vo výkonnosti postov ich však predbiehajú iné eshopy

blog

2 z 3 najrýchlejšie rastúcich eshopov však zaostávajú za svojou konkurenciou, ktorá má výrazne lajkovanejšie posty aj napriek porovnateľnému či nižšiemu počtu followerov. Medzi top 10 najvýkonnejších eshopov z pohľadu priemerného počtu reakcií na jeden post sa tak zaradil len eshop @belenka_barefoot.

3 stratégie získavania followerov na Instagrame

Za nárastom každého eshopu z prvej trojky sme identifikovali inú stratégiu budovania followerskej základne, ktorá do veľkej mieri ovplyvňuje schopnosť eshopu generovať dodatočné tržby vďaka prírastku followerskej základne.

Nákup followerov

 • Názov eshopu: @furmenta
 • Veľkosť nárastu: plus 107 000 followerov za 12 mes.
 • Segment: dámska obuv a doplnky

Obrovský jednorázovy nárast počtu followerov

Najviac sa podarilo narásť eshopu s dámskou obuvou a doplnkami @furmenta, ktorý dokázal zvýšiť počet followerov až o 107 tis. Z priebehovej krivky nárastu počtu followerov vidíme, že išlo o obrovský, jednorazový skok, ktorý sa udial prakticky zo dňa na deň, čo je typický priebeh krivky pri nákupe followerov.

blog

V reálnom živote pozorujeme podobne veľké a rýchle nárasty followerskej základne iba pri influencerských profilov a to v prípade výnimočných okolností. Napríklad športovec dosiahol významný úspech, alebo niekoho vystrelilo víťazstvo v reality show.

V prípade eshopov sú však takéto nárasty neobvyklé, keďže nemajú oporu v reálnom živote. Veľké, jednorázove nárasty followerov je možné vyvolať dobre nastavenou súťažou s influencermi. Treba však dodať, že aj tie najvýkonnejšie súťaže dosahujú násobne nižšie absolútne prírastky.

Prepad lajkovanosti postov

Hypotézu o nákupe followerov sme preverovali aj pri profile futbalového klubu @fk_senica, ktorý na Instagrame dokázal narásť behom jedného dňa o 53 tis. followerov. Tomuto profilu však okrem počtu followerov výrazne vzrástol aj priemerný počet lajkov na jeden post, takže sme hypotézu o nákupe followerov opustili. Bližšie o okolnostiach tohto rastu píšeme v tomto blogu.

V prípade @furmenta však po náraste počtu followerov vidíme naopak prepad v lajkovanosti postov, čo skôr potvrdzuje hypotézu o nákupe followerov. Kým pred výrazným nárastom počtu followerov získavali od 20 - 40 lajkov na post, tak po náraste followerskej základne sa počet lajkov prepadol o polovicu a profil nevedel získať viac ako 20 lajkov na post.

blog

Lajkovanosť postov by však po náraste followerskej základne mala skôr stúpať. Vysvetľujeme si to tým, že profilu padol engagement na nulu a algoritmus Instagramu obmedzil zobrazovanie nových postov, pretože ich začal pokladať za menej atraktívne.

Absencia zmienok z iných profilov

Hypotézu o nákupe followerov podporuje aj absencia zmienok z iných Instagramových profilov, ktoré by teoreticky mohli vysoký nárast vyvolať. V dátach však evidujeme len zopár zmienok od dvoch malých profilov, ktoré navyše neobsahovali žiadnu výzvu na sledovanie profilu.

Podozrivé profily followerov

Pri hlbšom preskrollovaní followerov tohto profilu vidíme aj veľké množstvo profilov s podozrivými charakteristikami:

 1. Exotická, alebo nič nehovoriaca profilová fotka
 2. Exoticky znejúci názov profilu
 3. Nízky počet followerov vlastného profilu
 4. Enormne vysoký počet sledovaných profilov
 5. Malý počet postov vo feede
 6. Obsah feedu obsahuje vzájomne nesúvisiace fotky rôznych osôb a objektov
blog

Zhodnotenie stratégie

Nákup followerov predstavuje najjednoduchší spôsob získania followerov, ktorý je stále veľmi populárny. Nepotrvá dlho a za pár minút máte cez Google nájdených hneď niekoľko stránok, cez ktoré môžete nakúpiť desiatky tisíc followerov za desiatky, maximálne stovky eur.

Niektoré weby dokonca sľubujú, že vám followeri môžu pribúdať postupne v čase a predídete tak výrazným (podozrivým) nárastom v počte followerov. Okrem followerov je možné dokúpiť aj interakcie followerov s postami (lajky + komenty). Čiže po danom období nebudete mať len dostatočne veľkú bázu followerov, ale aj slušný priemerný engagement na postoch.

Treba si však byť vedomí, že nakúpení followeri u vás nikdy nenakúpia. A preto aj v tomto prípade platí, že skratky nevedú k úspechu.

+ Plusy:

 • Zdanlivo vyššia dôveryhodnosť eshopu vďaka vysokému počtu followerov
 • Nízka cena za akvizíciu 1 000 followerov

- Mínusy:

 • Nulový engagement followerov
 • Prepad výkonnosti postov
 • Reputačné riziko

Omnichannel kampane

 • Názov profilu: @belenka_barefoot
 • Veľkosť nárastu: plus 57 000 followerov za 12 mes.
 • Segment: dámska a pánska barefoot obuv

Kontinuálny nárast followerskej základne

Omnichannel kampane sú kampane, ktoré sa snažia zasiahnuť cieľovú skupinu cez viaceré komunikačné kanály. Vzorovým príkladom je v tomto smere slovenský eshop @belenka_barefoot, ktorý dokázal narásť o úctyhodných 57 tis. followerov za 12 mesiacov. Z vývojovej krivky nárastu počtu followerov vidíme, že ide o kontinuálny nárast bez výraznejších skokov:

blog

Výrazná komunikácia cez viaceré komunikačné kanály

Za nárastom počtu followerov vidíme okrem influencerských spoluprác na Instagrame aj celoročné PPC kampane, ktoré na jar doplnila TV kampaň s rozpočtom 42 tis. €, alebo v lete kampaň prostredníctvom 70-tich billboardov. Výsledkom je okrem veľkého nárastu počtu followerov aj posilnenie imidžu značky a kontinuálny rast jej znalosti, ktorý možno pozorovať na raste hľadanosti kľúčových slov spojených s brandom Be Lenka.

blog

Zhodnotenie stratégie

Omnichannel kampane predstavujú najnákladnejšiu formu budovania followerskej základne. Okrem nárastu počtu followerov však posilníte aj znalosť a imidž značky a vytvoríte tak dobré predpoklady na dlhodobejší rast tržieb.

+ Plusy:

 • Rast znalosti značky
 • Posilnenie imidžu značky
 • Zachovanie engagementu followerov
 • Rast výkonnosti postov

- Mínusy:

 • Vyššie investičné náklady

Súťaže s influencermi

 • Názov profilu: @eyerim.eyewear
 • Veľkosť nárastu: plus 19 500 followerov za 12 mes.
 • Segment: okuliare

Nesmie chýbať výzva na sledovanie profilu

Instagram bez súťaží si tak už pomaly ani nevieme predstaviť. Tajomstvom úspechu spočíva v správne nastavených podmienkach súťaže, ktorá vyzýva užívateľov na follow profilu ako aj označenie iných (kamarátskych) profilov v komentároch pod postami.

Tretí najrýchlejšie rastúci fashion eshop na Instagrame vsadil pri získavaní followerov aj na túto kartu. Je ním eyerim, progresívny, slovenský e-commerce start-up s okuliarmi, ktorý narástol o takmer 20 000 followerov.

“Menšie”, skokové nárasty počtu followerov

Na grafe vývoja počtu followerov v čase, sú znázornené “skoky” pri ktorých došlo k najväčšiemu nárastu followerov v danom období. Za prvými dvoma nárastmi stojí

 • infuencerka a spolumajiteľka eshopu, @andreazahurancova, po ktorej súťažnom poste sme zaznamelnali prírastok 4 324 followerov
 • áčková slovenská influencerka @tatianazidekova, po ktorej súťažnom poste sme zaznamenali nárast o 3 232 followerov.

Aký profil, alebo mediálna aktivita stojí za tretím nárastom počtu followerov sa nám nepodarilo identifikovať. Vzhľadom na marketingovú stratégiu eyerim založenú na influenceroch, predpodkladáme, že išlo o instagramový profil, ktorý pochádza z krajiny ktorú nemonitorujeme (mimo SR a ČR).

blog

Odchod časti followerov po skončení súťaže

Prostredníctvom správne nastavených súťaží dokážete pomerne efektívne zvýšiť počet followerov vášho profilu. Na druhej strane však treba počítať aj s rizikom, že časť novo získaných followerov odíde po skončení súťaže, akonáhle využijú jej benefity. Vidieť to aj na priebehu krivky vývoja počtu followerov, kde po prudkom raste nasleduje redukcia na úrovni okolo 20 – 30 % novo získaných followerov.

Nižšia lajkovanosť postov

Napriek tomu, že eyerim sa zaradil do top 10 slovenských módnych eshopov, za viacerými zaostáva v počte lajkov, ktoré dokáže v priemere získavať na jeden svoj post. Za nižšou výkonnosťou jeho postov môže byť práve spôsob získavania nových followerov, ktorých primárnou motiváciou sledovania profilu je možnosť získať cenové zvýhodnenie a nie obsah samotného profilu.

Zhodnotenie stratégie

Efektívna cesta na budovanie followerskej základne. Pri vhodne zvolenej mechanike súťaže dokážete dosiahnuť pomerne nízke náklady na akvizíciu 1 000 followerov. Daňou za efektivitu bude pravdepodobne nižšia loyalita novo získaných followerov. Nezanedbateľnou výhodou tohto prístupu je aj vysoký počet zmienok od influencerksých profilov, ktoré zvyšujú relevantnosť značky v očiach Instagramového publika, čo následne zvyšuje šancu, že nárast followerov sa pretaví aj do nárastu tržieb.

+ Plusy:

 • o Priaznivá cena za akvizíciu 1 000 followerov
 • Posilnenie imidžu značky
 • Zachovanie engagementu followerov
 • Rast výkonnosti postov

- Mínusy:

 • o Nižšia aktivita followerov oproti konkurečným eshopom
 • o Nižšia lajkovanosť postov
 • o Riziko odchodu followerov po skončení súťaže

Záver

Porovnanie kľúčových metrík (KPI)

  Furmenta Eyerim Be Lenka
Stratégia náboru Nákup followerov Súťaže s influencermi Omnichannell kampane
Počet followerov 112 713 85 969 129 629
Prírastok nových followerov 107 000 19 500 57 000
Priemerný počet lajkov na 1 post 6 158 381
Priem. počet komentárov na 1 post 0 6 28
Počet zmienok z iných profilov 9 231 180
Počet unikátnych zmienok z iných profilov 2 82 82
Engagement followerov 0% 0,22% 0,60%
Hľadanosť brandových slov 24 610 230 380 167 930

Následne sme použili jednoduchú metodológiu, v rámci ktorej sme na 10 bodovej stupnici ohodnotili výkon eshopu od 1 do 10. Pričom 10 bodov získal ten eshop, ktorý dosiahol najvyššiu hodnotu daného KPI. Menej výkonné eshopy získali pomerovo nižší počet bodov.

Vyhodnotenie kľúčových oblastí

  Furmenta Eyerim Be Lenka
Prírastok nových followerov 10 2 5
Engagement followerov 0 4 10
Výkonnosť postov 0 4 10
Relevancia na Instagrame 0 10 8
Znalosť značky 1 10 7
Spolu 11 30 40

Stratégiu eshopu @furmenta, ktorý dokázal skórovať len v obrovskom náraste followerov, hodnotíme ako neefektívnu. Z týchto followerov sa zákazníci nikdy nestanú, keďže s vysokou pravdepodobnosťou ide o nakúpených followerov (fejkové profily). Rast followerov by preto nemal byť cieľom sám o sebe, ale prostriedkom, aby ste dokázali so zákaníkmi zmysluplne komunikovať a následne získať vyššie tržby.

Veľmi dobre si viedol eshop @eyerim.eyewear, ktorému odhadujeme najvyššiu znalosť jeho značky (dosiahol najväčší objem hľadanosti brandových kľúčových slov v Googli) a tiež najvyššiu relevantnosť jeho profilu na Instagrame (získal najväčší počet zmienok od iných profilov na Instagrame). Napriek tomu, že sa mu s nárastom počtu followerov nepodarilo zvýšiť výkonnosť jeho postov, domnievame sa, že vysoká relevancia eshopu a znalosť značky dokážu dlhodobo prispievať k zvýšeným tržbám.

Najefektívnejšiu stratégiu náboru followerov z pomedzi prvej trojky má z nášho pohľadu eshop @belenka_barefoot, ktorý sa nielenže dokázal dostať do top 10 slovenských fashion eshopov podľa počtu followerov, ale ruka v ruke s obrovským nárastom followerov mu rástla aj výkonnosť postov. Relevantnosťou a znalosťou značky sa pritom doťahuje na Eyerim, čo je predpokladom, že nárast followerov sa mu podarí úspešne premeniť na rast tržieb.

Ak chcete uspieť na Instagrame aj vy, získajte prístup k našej analýze najvýkonnejších fashion eshopov. Okrem prístupu k Instagramovým štatistikám 100 eshopov získate aj bezplatnú konzultáciu v rámci ktorej sa dozviete:

 • Akú výkonnosť majú na Instagrame fashion eshopy z pohľadu rôznych parametrov?
 • Ktorým eshopom pribudlo najviac followerov? A ktoré eshopy si “pomohli” nákupom followerov?
 • S akými influencermi spolupracujú jednotlivé eshopy? A ktoré spolupráce im fungujú?
 • Aké súťaže a aktivácie robia jednotlivé eshopy na podporu predaja a rastu fanúšikovskej základne?
team
Autor: Ján Stareček

Managing Director

Dátum: November 14, 2022

Máte otázky?
Sem s nimi!Produkty, ktoré ma zaujímajú

Zaregistrujte sa u nás

A my vám obratom zašleme prístup do demo účtu na váš email.